שביל העמ"ק

שביל עמק המעיינות נולד מרעיון שנהגה במכינה הקדם צבאית “העמק”, על ידי המדריך לשעבר – משה קוסטה וחניכי מחזור ב’ ו-ג’ של המכינה.

השביל נפרץ על ידי חניכי המכינה וקבוצות של צעירים, מהארץ והעולם, ובהם תלמידי בתי ספר יסודיים ותיכוניים מהעמק ומאזורים אחרים, וכן חיילי צה”ל מהיחידות השונות בשותפות עם המועצה האזורית והועדה לסימון שבילים.

 שביל עמק המעיינות הוא שביל ארוך (טרק) בן 120 קילומטרים המקיף את עמק המעיינות. השביל מוביל את המטיילים בין שלל אתרי הטבע והמעיינות, הנופים המרהיבים, אתרי המורשת והקהילות המגוונות הפזורים בעמק ובשוליו.

ראשיתו בפסגת הגלבוע, במצפור דובי וערן שמיר בגובה 550 מטרים מעל לפני הים, וקצהו השני בתל בית שאן, שבלב העיר בית שאן- בירת העמק (גובה150- מתחת לפני הים).

 ההליכה בשביל היא חוויה מסעירה של מפגש עם טבע ונוף ייחודיים לאזור. עמק המעיינות רווי מקורות המים, הנחלים והברכות הטבעיות,יוצר הזדמנות למפגש עם בעלי חיים רבים ומגוונים. העמק הוא אתר צפרות בעל חשיבות עולמית. וההליכה בשביל מובילה לשורת אתרים היסטוריים בעלי עניין וחשיבות כגון עתיקות העיר הרומית בית שאן, והמבצר הצלבני: כוכב הירדן.

לאורך המסלול חוצה השביל נופים של שמורות טבע, שטחים חקלאיים, וצורות התיישבות מגוונות המציעות למטיילים אירוח ושהיה ממושכת במקום.

 ניתן לטייל בשביל ברציפות, במסע בן 8 ימים, או להשלימו במקטעים בני יום אחד.

השביל מותאם ברוב חלקיו להליכה ברמת קושי בינונית ואפילו קלה. והוא מותאם ברוב חלקיו גם לרכיבה באופניים.

כיום פעילה במכינה קבוצה של חניכים וחניכות הממשיכים את המסורת ומזמינים קבוצות של צעירים, משפחות ומבוגרים לטיולים, עשיה, סדנאות ויצירה במקטעי השביל השונים.

מכינת העמק רשומה גם ברשימת מלאכי השביל, ודלתותיה פתוחות למטיילי השביל הסקרנים.